Van kahvaltısı Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi


    Warning: DOMDocument::load(http://kurtceradyodinle.com/comments/feed): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 503 Service Temporarily Unavailable in /home/vehby/webapps/dersolsun/wp-content/plugins/bknewsticker/bk-rss.php on line 4

    Warning: DOMDocument::load(): I/O warning : failed to load external entity "http://kurtceradyodinle.com/comments/feed" in /home/vehby/webapps/dersolsun/wp-content/plugins/bknewsticker/bk-rss.php on line 4

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/vehby/webapps/dersolsun/wp-content/plugins/bknewsticker/ticker.php on line 156
Haberler |
Van kahvaltısı Rekor

Van kahvaltısı Rekor

 

Van kahvaltısı, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Amerikaya ait olan 18 bin 941 kişilik kahvaltı rekoru, Van kahvaltısı 51 bin 793 kişiyle dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası olarak kırıldı.

 
Dünyanın En Kalabalık Kahvaltı Sofrası Van Kahvaltısı başarıyla tamamladı.
 
Van Kalesi yanında bulunan Atatürk Kültür Parkı’nda yapılan rekor denemesine sabahın erken saatlerinden itibaren Vanlılar akın etti. İlk 1 saat içinde 18 turnikeden geçenler tek tek sayıldı. Geçenlerin bayısı 40 bini bulunca girişler durduruldu. Ancak vatandaşların ısrarı üzerine yeniden girişlere devam edildi. 2.5 saat süren girişin ardından hazırlanan kahvaltı paketleri dağıtıldı. Dev semaverlerden çaylar ikram edildi. Guninness Türkiye Hakemi Şeyda Subaşı Gemici, kahvaltının startını verdi. 1 saat boyunca rekor denemesine katılalanlar tıklım tıklım dolan alanda kahvaltılarını yaptı. Daha sonra alınan rakamlar, çekilen görüntü ve fotoğraflarla yapılan değerlendirme sonrası rekor açıklandı.
 
51 BİN 793 KİŞİYLE REKOR KIRILDI
 
Yapılan değerlendirmenin ardından Guninness Türkiye Hakemi Şeyda Subaşı Gemici, rekoru açıkladı. ABD’nin 2001 yılından beri elinde bulundurduğu rekoru kaybettiğini belirten Gemici, “ABD’ye çok üzülüyorum. Çünkü rekoru kaybetti. Çok nadiren gördüğümüz bir kardeşlik barış sofrası kurdukları için Vanlılar’a teşekkür ediyorum. Bu rekor 2001 yılında ABD’de 18 bin 941 kişiyle kırılmıştı. Van’ı tebrik ediyorum. En kalabalık kahvaltı sofrası rekorunu Van kazandı” dedi.
 
Rekor başvurusu yapan Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Başkanı Necdet Takva, rekoru Van halkına armağan ettiklerini belirtrek, “İnsanın kendi kültürüne kendi değerlerine kurumuna sahip çıkmasının başka izahı yoktur. Ben hepinize minnetarım. Bizim eksiklerimiz oldu. Biz bunun farkındayız. Şu anda kabul etmemiz gereken bu bir marka şehir yaratma konusunda attığımız ilk adımdır” dedi.
 
Rekorun açıklanmasının ardından alandaki vatandaşlar halaylar çekerek sevinçlerini dile getirdi. Kahvaltıda Van’a özgü otlu peynir, murtuğa, kavut, cacık, tahin, pekmez, bal terayağı, sucuk, ceviz, domates zeytin, kaymak, kavurma ve reçel dağıtlıdı.
 

Van Kahvaltısında Neler Var

-van-kahvaltisi-icin-guinnesse-adaylik-basvurusu_2

 

kavurma

 

OtluPeynir_imaj

 

kavurmalc4b1-yumurta

 

van_kahvalti_cacidi_egusto

 

Vankahvaltisofrasi3

Facebook Mesajlarınız;

Van kahvaltısı Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi