Hozan Aydın


    Warning: DOMDocument::load(http://kurtceradyodinle.com/comments/feed): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 503 Service Temporarily Unavailable in /home/vehby/webapps/dersolsun/wp-content/plugins/bknewsticker/bk-rss.php on line 4

    Warning: DOMDocument::load(): I/O warning : failed to load external entity "http://kurtceradyodinle.com/comments/feed" in /home/vehby/webapps/dersolsun/wp-content/plugins/bknewsticker/bk-rss.php on line 4

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/vehby/webapps/dersolsun/wp-content/plugins/bknewsticker/ticker.php on line 156
Kürtçe Müzik |

Hozan Aydın Kimdir ?

Hozan Aydın 1962 de, Kürdistanda dengbej lerin vede şarkılarin kaynağı olan Serhad bölgesinde, Xindeqa köyünde dünyaya geliyor. Aydın, dedesinin, babasinin vede Serhad daki dengbej lerin sesi ile beslenerek çocuk yaşta kendisini şarkılarin etkisinde buluyor ve şarkılar söylüyor.

 

1975-76 da Işıklar köyünde ilkokulu bitiriyor ve tabii orada da şarkı söyleyen bir çocuk olarak gözle görülür hale geliyor. 1977-Istanbul da, kendini 1 Mayıs eyleminin içinde buluyor; Devlet tarafından 36 kişinin katledildiği o gün, Aydın ın hayatında büyük bir etki bırakıyor.

 

Aydin 1980-12 Eylül cuntası döneminde, Muş lisesi 2. sınıfta iken okumaktan vazgeçiyor. 12 Eylül cuntasıda Aydın ın hayatında büyük bir etki sahibidir. O dönemde Muş ta iken, tüm kültür gecelerinde, şenliklerde Aydın sahnelerde sesini duyurmaya devam ediyor ve yıne aynı dönemde bağlama çalmasını öğreniyor. 1982 yılında, sevdiği ile evleniyor. 1984-86 da Aydın askerlik yapıyor ve orada da Türkçe şarkılar söylüyor. Aynı dünemde 15 Ağustos atılımını duyuyor ki 15 Ağustos atılımı, Kürdistan tarihinde ve Kürdistan ulusal kurtuluş mücadelesinde, yeni bir ruh olarak Aydın ın yaşamında çok büyük bir etkiye sahiptir.

 

1987-Istanbul da, bir yandan sahnelere çıkıyor, bir yandan nota dersleri alıyor ve diğer yandan, Türkçe bir müzik albümü yapıyor fakat bazı şansızlıklardan dolayı, albüm piyasaya çıkmıyor. 1990-Tekman da, Aydın 57 kişilik bir müzik korosunu oluşturuyor.

 

1991 de, Aydın birçok arkadaşıyla birlikte HEP-Halkın Emek Partisi, Tekman ilçe merkezini oluşturuyorlar. 1992 yılında siyasi nedenlerden dolayı, Aydın ülkesini terk ederek Almanya nın Dortmund kentinde mülteci hayata adım atıyor.! Bu sefer Almaya da Koma Xebat ve daha sonra Koma Helîm Dener adı altında müzik yaşamını sürdürüyor.

 

Aydın, müzik hayatındaki çalışmalarıyla (1994- International Konzert, 2001- Şevbêrka Dengbêjan1, 2003-Stranên Dile Me-Bilez, 2005-Şevbêrka Dengbêjan 2) gibi albümlerde yer alıyor ve (2002-Bêje, 2006-Stran Jîyane1-Bavê Min, 2008-Stran Jîyane2-Vejîn) gibi albümlere imza atıyor. Şu anda Aydın, 5 çocuk babası olarak halen Almanya nın başkenti Berlinde mülteci hayatına devam ediyor.

 

Facebook Mesajlarınız;

Hozan Aydın